Entertainment Featured Front Page Movies Spotlight Video/Highlights

Entertainment: The Oscars – The Full List Of Academy Award Nominations Announced (VIDEO)


Earlier this morning J.J. Abrahms, Alfonso Cuaron, Chris Pine, and Academy President Cheryl Bone Isaacs revealed the full list of Academy Award nominations for each of the 24 categories.

Oddly enough, this year only eight films out of a possible ten were nominated in the best picture category. Granted, I would personally prefer that the Academy would only allow five nominations, as they do in the actor and actress categories. And as with any year’s nominations, fans and critics alike are going to take notice of those they felt were “snubbed”.

All ten films, that were nominated for Golden Globes in the two categories of Comedy/Musical or Drama, could have potentially received an Oscar nomination in the best picture category. However, all 40 nominees for best lead or supporting actor or actress must be whittled down to 20 total, with five nominations in each of the four respective categories.

All of the nominees are listed below, including my personal predictions for Best Picture, Best Director, Best Actor, Best Actress, Best Supporting Actor and Best Supporting Actress. It would be interesting to know who you, the readers, think will win, might have been “snubbed”, shouldn’t have been nominated, and so on. So by all means feel free to give your collective opinions in the comment section.

The lucky recipients will be revealed on Sunday February 22nd, at 7PM ET on ABC. For more information about the 87th annual Academy Awards ceremony, visit the official Oscars site.

Best Picture:
American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Predicted WinnerBoyhood

Best Director:
Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
Alexandro G. IñárrituBirdman
Richard Linklater – Boyhood
Bennet MillerFoxcatcher
Morten Tyldum The Imitation Game

Predicted WinnerRichard Linklater

Best Actor:
Steve CarellFoxcatcher
Bradley CooperAmerican Sniper
Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
Michael Keaton – Birdman
Eddie Redmayne The Theory of Everything

Predicted Winner – Michael Keaton

Best Actress:
Marion Cotillard – Two Days One Night
Felicity JonesThe Theory of Everything
Julianne MooreStill Alice
Rosamund Pike Gone Girl
Reese WitherspoonWild

Predicted Winner – Julianne Moore

Best Supporting Actor:
Robert DuvallThe Judge
Ethan HawkeBoyhood
Edward NortonBirdman
Mark Ruffalo, Foxcatcher
J.K. Simmons, Whiplash

Predicted Winner  Edward Norton

Best Supporting Actress:
Patricia Arquette – Boyhood
Laura DernWild
Keira Knightley – The Imitation Game
Emma Stone – Birdman
Meryl Streep Into the Woods

Predicted Winner – Patricia Arquette

Best Foreign Language Film:
Ida – Poland
Leviathan
– Russia
Tangerines
– Estonia
Timbuktu
– Mauritania
Wild Tales
– Argentina

Best Adapted Screenplay:
American Sniper Jason Hall
The Imitation GameGraham Moore
Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
The Theory of EverythingAnthony McCarten
Whiplash
Damien Chazelle

Best Original Screenplay:
Birdman – Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Armando Bo, and Alexander Dinelaris, Jr.
Boyhood – Richard Linklater
Foxcatcher – E. Max Frye and Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel –
Wes Anderson and Hugo Guinness
Nightcrawler – Dan Gilroy

Best Cinematography:
Emmanuel Lubezki – Birdman
Robert Yeoman – The Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski – Ida
Dick Pope – Mr. Turner
Roger Deakins – Unbroken

Best Original Score:
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Mr. Turner
The Theory of Everything

Best Original Song:
“Everything Is Awesome” from The Lego Movie by Shawn Patterson
“Glory” from Selma by John Stephens and Lonnie Lynn
“Grateful” from Beyond the Lights by Diane Warren
“I’m Not Gonna Miss You” from Glen Campbell…I’ll Be Me by Glen Campbell and Julian Raymond
“Lost Stars” from Begin Again by Gregg Alexander and Danielle Brisebois

Best Animated Feature:
Big Hero 6
The Boxtrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya

Best Documentary – Short:
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper
White Earth

Best Film Editing:
Joel Cox and Gary D. RoachAmerican Sniper
Sandra Adair – Boyhood
Barney Pilling The Grand Budapest Hotel
Tom Cross – Whiplash
William Goldenberg
– The Imitation Game

Best Production Design:
The Grand Budapest Hotel – Production Design: Adam Stockhausen – Set Decoration: Anna Pinnock
The Imitation Game – Production Design: Maria Djurkovic / Set Decoration: Tatiana Macdonald
Interstellar – Production Design: Nathan Crowley / Set Decoration: Gary Fettis
Into the Woods – Production Design: Dennis Gassner / Set Decoration: Anna Pinnock
Mr. Turner – Production Design: Suzie Davies / Set Decoration: Charlotte Watts

Best Animated Short:
The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast
Me and My Moulton
A Single Life

Best Live Action Short:
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp
Parvaneh
The Phone Call

Best Sound Editing:
American Sniper – Alan Robert Murray and Bub Asman
Birdman –
Martín Hernández and Aaron Glascock
The Hobbit: The Battle of the Five Armies –
Brent Burge and Jason Canovas
Interstellar Richard King
Unbroken Becky Sullivan and Andrew DeCristofaro

Best Sound Mixing:
American SniperJohn Reitz, Gregg Rudloff and Walt Martin
BirdmanJon Taylor, Frank A. Montaño and Thomas Varga
Interstellar Gary A. Rizzo, Gregg Landaker and Mark Weingarten
Unbroken
Jon Taylor, Frank A. Montaño and David Lee
WhiplashCraig Mann, Ben Wilkins and Thomas Curley

Best Visual Effects :
Captain America: The Winter Soldier Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill and Dan Sudick
Dawn of the Planet of the ApesJoe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett and Erik Winquist
Guardians of the Galaxy Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner and Paul Corbould
Interstellar –  Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter and Scott Fisher
X-Men: Days of Future Past Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie and Cameron Waldbauer

Best Documentary – Feature:
Citizenfour
Finding Vivien Maier
Last Days of Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

Best Makeup and Hairstyling:
Bill Corso and Dennis LiddiardFoxcatcher
Frances Hannon and Mark Coulier – The Grand Budapest Hotel
Elizabeth Yianni-Georgiou and David White – Guardians of the Galaxy

Best Costume Design:
Milena CanoneroThe Grand Budapest Hotel
Mark BridgesInherent Vice
Colleen AtwoodInto the Woods
Anna B. Sheppard and Jane Clive – Maleficent
Jacqueline Durran Mr. Turner


Print Friendly, PDF & Email

Robert D. Cobb
Founder, Publisher and CEO of INSCMagazine. Works have appeared and featured in places such as Forbes, Huffington Post, ESPN and NBC Sports to name a few. Follow me on Twitter at @RobCobb_INSC, email me at [email protected]

Leave a Reply